HOME   |   EMAIL US 
     
   
 

7/27/15 7:00 AM

Tournament Notes:  Day 5 Game 15 @ 10:00 AM - Helena vs Deer Lodge - Teams Stats updated through Game 14

Game 15 was called after 3 innings due to more rain and unsafe playing conditions.  Deer Lodge was ahead 10-3 in the top of the 4th inning when the game was called.  Under tie breaker rule IX(1) when teams are tied on head to head the team with the most runs scored during the tournament wins the tie breaker.  Deer Lodge scored more runs against Helena in the District tournament so they win the tournament and are the #1 seed from the South and Helena the #2 seed.

A big thank you to the Johnny Graham, Jim Gier and the Belgrade Bandits players and parents for all of your hard work throughout  the 2015 South District tournament.  We are proud to be sending the Wranglers and Reps to the Montana/Alberta State A Ttournament in Kalispell.

 
 
     
Belgrade Bandits host the 2015 South District Class A Tournament @ Belgrade MT
Other District Tournaments:  North @ Lethbridge, East @ Glasgow, West @ Mission Valley
Follow the District Tournament on Facebook and Twitter

TODAY'S SCHEDULE:    
 
To watch live scoring click on the game being played above.  You will be taken to a new window where you can watch the iscore game as it is being played.  You can also replay a game from the beginning by clicking on "Replay" in the upper right hand corner of the iscore game screen.  The game will be replayed from the first inning on. 
Click on the red Live Scoring button above to see a list of all games played in the tournament.
 
 
   
 
  BRACKET
 
   
 
8 120   35 12 8 120   35 12 8 120   35 12 8 120   35 12 8 120   35 12   120 35 8 120 8
  2015 Southern District "A" Tournament Bracket       Updated: 7/22/2015  10:15 AM
 
Hosted by the Belgrade Bandits      
  July 23 - 27, 2015                
                           
               
HELENA REPS 2
#4 SEED      
GAME 1 DEER LODGE
THU JUL 23 WRANGLERS 14
  10:00 AM         WINNER GAME 1              
DEER LODGE
WRANGLERS 16
#5 SEED GAME 7 DEER LODGE
FRI JUL 24 WRANGLERS 9     
  DILLON CUBS 6     4:00 PM         WINNER GAME 7                      
#1 SEED        
  GAME 2                                                      
THU JUL 23   DILLON CUBS 4                  
  1:00 PM            WINNER GAME 2                                              
                                                             
BUTTE MUCKERS 3                    
  #8 SEED                   GAME 11                                       
  GALLATIN VALLEY                 SAT JUL 25       DEER LODGE WRANGLERS 8              
  OUTLAWS 8               4:00 PM                  WINNER GAME 11                
  #3 SEED                                                          
  GAME 3            LIVINGSTON                                              
  THU JUL 23       BRAVES 12                                            
4:00 PM     WINNER GAME 3        
  LIVINGSTON                                                        
  BRAVES 10                                                      
  #6 SEED         GAME 8          LIVINGSTON                          

HELENA REPS
     
  BELGRADE       FRI JUL 24       BRAVES 5               CHAMPIONSHIP GAME      
BANDITS 18 7:00 PM       WINNER GAME 8   GAME 14    
  #2 SEED                                       SUN JUL 26        
  GAME 4            BELGRADE                           2:00 PM*                  
THU JUL 23   BANDITS 0     * 1/2 HOUR AFTER GAME 13 IF  
  7:00 PM         WINNER GAME 4                              GAME RUNS LONG            
  BOZEMAN                                                        
  SPIKES 17                         LIVINGSTON                          
#7 SEED BRAVES 3 DEER
BELGRADE LOSER GAME 11   GAME 15 LODGE
  BANDITS 0       MON JUL 27 WRANGLERS
            LOSER GAME 8                                   10:00 AM        
                                                             
            GAME 10                                               
            SAT JUL 25       HELENA REPS 10     GAME 13                           
  HELENA REPS 11     1:00 PM         WINNER GAME 10       SUN JUL 26       HELENA REPS 11              
LOSER GAME 1     11:00 AM     WINNER GAME 13  
GAME 5                
FRI JUL 24 HELENA REPS 11    
10:00 AM     WINNER GAME 5         DEER LODGE
                      GAME 12                            LOSER GAME 14 (IF NEEDED)      
  BUTTE MUCKERS 1               SAT JUL 25       HELENA REPS 4                        
  LOSER GAME 2               7:00 PM         WINNER GAME 12                          
            DILLON CUBS 2                                            
            LOSER GAME 7                                              
            GAME 9            GALLATIN VALLEY                                    
  GALLATIN VALLEY       SAT JUL 25       OUTLAWS 5                                  
  OUTLAWS 13     10:00 AM         WINNER GAME 9                                    
  LOSER GAME 3                                                        
  GAME 6           GALLATIN VALLEY                                              
FRI JUL 24   OUTLAWS 3        
  1:00 PM         WINNER GAME 6                                              
BOZEMAN            
  SPIKES 3                                                      
LOSER GAME 4
                                                             
                                                             
 
   
 
  SCHEDULE & SCORES
 
     
     
 
70 80 310   25 310 10
  2015 SOUTHERN DISTRICT CLASS A TOURNAMENT SCHEDULE & SCORES 
  Hosted by the Belgrade Bandits
  July 23 - 27, 2015   Thu-Mon    
             
  THURSDAY JULY 23RD 
   
1 10:00 AM  HELENA REPS 2 vs DEER LODGE WRANGLERS 16
  #4 SEED   #5 SEED  
2 1:00 PM DILLON CUBS 6 vs BUTTE MUCKERS 3
#1 SEED #8 SEED
3 4:00 PM GALLATIN VALLEY OUTLAWS 8 vs LIVINGSTON BRAVES 10
#3 SEED   #6 SEED    
4 7:00 PM BELGRADE BANDITS 18 vs BOZEMAN SPIKES 17  
#2 SEED #7 SEED
  * Opening Ceremony will take place at 6:30 PM or immediately after Game 3 on Thursday night  
  FRIDAY JULY 24TH
     
5 10:00 AM  HELENA REPS 11 vs BUTTE MUCKERS 1  
 
    LOSER GAME 1     LOSER GAME 2      
6 1:00 PM GALLATIN VALLEY OUTLAWS 13 vs BOZEMAN SPIKES 3  
 
LOSER GAME 3 LOSER GAME 4
7 4:00 PM DEER LODGE WRANGLERS 14 vs DILLON CUBS 4  
 
    WINNER GAME 1     WINNER GAME 2      
8 7:00 PM LIVINGSTON BRAVES 12 vs BELGRADE BANDITS 0  
  WINNER GAME 3     WINNER GAME 4      
                   
  SATURDAY JULY 25TH 
                   
9 10:00 AM  GALLATIN VALLEY OUTLAWS 3 vs DILLON CUBS 2  
 
    WINNER GAME 6     LOSER GAME 7      
10 1:00 PM HELENA REPS 11 vs BELGRADE BANDITS 0  
 
    WINNER GAME 5     LOSER GAME 8    
11 4:00 PM DEER LODGE WRANGLERS 9 vs LIVINGSTON BRAVES 5  
 
  WINNER GAME 7   WINNER GAME 8    
12 7:00 PM GALLATIN VALLEY OUTLAWS 5 vs HELENA REPS 10  
    WINNER GAME 9     WINNER GAME 10      
                   
 SUNDAY JULY 26TH
                   
13 11:00 AM  LIVINGSTON BRAVES 3 vs HELENA REPS 4  


 
LOSER GAME 11   WINNER GAME 12    
14 2:00 PM  DEER LODGE WRANGLERS 8 vs HELENA REPS 11  
 
WINNER GAME 11   WINNER GAME 13    
                   
 MONDAY JULY 27TH
  Note: Game 15 will be played on Monday if the winner's bracket team from Game 11 loses Game 14 resulting in 2 teams with only 1 loss. 
15* 10:00 AM DEER LODGE WRANGLERS   vs HELENA REPS        
    LOSER GAME 14     WINNER GAME 14        
 

*Game 15 was called after 3 innings due to more rain and unsafe playing conditions.  Deer Lodge was ahead 10-3 in the top of the 4th inning when the game was called.  Under tie breaker rule IX(1) when teams are tied on head to head the team with the most runs scored during the tournament wins the tie breaker.  Deer Lodge scored more runs against Helena in the District tournament so they win the tournament and are the #1 seed from the South and Helena the #2 seed.

 
2015 SOUTH DISTRICT CONFERENCE CHAMPIONS
DEER LODGE WRANGLERS
                   
 
   
 
  TOURNAMENT STATS
 
     
 
UPDATED: 7/26/15  7:30 AM  
2015 SOUTH DISTRICT TOURNAMENT TEAM STATS THRU GAME 12
Belgrade Bandits  Anaconda A's Butte Miners
 
 
   
 
  TICKETS
 
     
 
 
  2015 DISTRICT TOURNAMENT TICKET PRICES
  Adult Day Pass  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $ 10
  Senior/Student (6-18) Day Pass  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $ 5
  Family All Tournament Pass  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $ 40
  Individual All Tournament Pass  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $ 20
  Senior/Student All Tournament Pass  . . . .. . . . . . . . . . . . . . . $ 10
  CHILDREN 5 and under FREE
  Please:  No Coolers or Dogs!!!
  Thank You!!!
 
 
   
 
  TOURNAMENT INFORMATION
 
     
 
 

General information about the tournament is provided below.

Concessions

Concessions will be available all days.   Tournament t-shirts will be available for sale during the tournament.

Opening Ceremonies

There will be a short opening ceremonies presentation on Thursday at 6:30 PM.  Coaches and players need to be at the field at 6:00 PM and be ready to go out on the field at 6:30 PM in full uniforms.  The opening ceremony will be optional for teams that play in games 1 and 2, and  mandatory for teams that play in games 3 and 4 on Thursday.

Parking

Parking is free on a first come first serve basis.  There will be handicap parking available.

Pre-game

Home teams for the tournament will be based on conference record.  Belgrade will be in the 3rd base dugout throughout the tournament. 

The home and visiting team will have the batting cages 1 hour 45 minutes before their scheduled game. The home team will have the cage on the 3rd base side and the visiting team will have the cage on the 1st base side.  The home team will take a 10 minute infield 25 minutes before game time and the visiting team will take a 10 minute infield 15 minutes before the scheduled game time if the field is ready for play.. 

Schedule

If games are running late, the next game will be 20 minutes after the end of the previous game. 

Trainer

Belgrade will have medical staff on site for all games.

Umpires

Umpires for the 2015 South District tournament:

 
Tim Vigliotti, UIC
Eric Dighans
Jonathan Schlender
Craig Struble
Mike Taylor