HOME   |   EMAIL US   
   
   
 
     
Gallatin Valley Outlaws host the 2014 South District Class A Tournament @ Three Forks MT
Other District Tournaments:  North @ Fort Macleod AB, East @ Sidney, West @ Kalispell
Follow the District Tournament on Facebook and Twitter

TODAY'S SCHEDULE:    
 
To watch live scoring click on the game being played above.  You will be taken to a new window where you can watch the iscore game as it is being played.  You can also replay a game from the beginning by clicking on "Replay" in the upper right hand corner of the iscore game screen.  The game will be replayed from the first inning on. 
Click on the red Live Scoring button above to see a list of all games played in the tournament.
 
 
   
 
  BRACKET
 
   
 
8 120   35 12 8 120   35 12 8 120   35 12 8 120   35 12 8 120   35 12   120 35 8 120 8
  2014 Southern District "A" Tournament Bracket               Updated: 7/26/2014  5:15 PM
 
Hosted by the Gallatin Valley Outlaws          
  July 23 - 27, 2014                
                           
               
DILLON CUBS 6
#3 SEED      
GAME 1
WED JUL 23 DILLON CUBS 22
  8:30 AM         WINNER GAME 1              
BUTTE MINERS 5
#6 SEED GAME 7          
THU JUL 24 DILLON CUBS 1     
  BELGRADE BANDITS 19     2:30 PM         WINNER GAME 7                      
#2 SEED        
  GAME 2                                                      
WED JUL 23   BELGRADE BANDITS 11                  
  11:30 AM            WINNER GAME 2                                              
                                                             
LIVINGSTON BRAVES 2                    
  #7 SEED                   GAME 11                                       
                      FRI JUL 25       GALLATIN VALLEY OUTLAWS 10              
  HELENA REPS 7               2:30 PM                  WINNER GAME 11                
  #4 SEED                                                          
  GAME 3                                                           
  WED JUL 23       HELENA REPS 5                                            
2:30 PM     WINNER GAME 3        
                                                             
  DL WRANGLERS 6                                                      
  #5 SEED         GAME 8          GALLATIN VALLEY                           2014 SOUTH CHAMPS

GALLATIN VALLEY OUTLAWS
     
  GALLATIN VALLEY       THU JUL 24       OUTLAWS 11                CHAMPIONSHIP GAME      
OUTLAWS 18 5:30 PM       WINNER GAME 8   GAME 14    
  #1 SEED                                       SAT JUL 26        
  GAME 4            GALLATIN VALLEY                           2:00 PM*                  
WED JUL 23   OUTLAWS 9     * 1/2 HOUR AFTER GAME 13 IF GAME  
  5:30 PM         WINNER GAME 4                              RUNS LONG            
                                                             
  ANACONDA A's 0                                                    
#8 SEED DILLON CUBS 4
  LOSER GAME 11   GAME 15 (IF NECESSARY)
  HELENA REPS 6       SUN JUL 27
            LOSER GAME 8                                   TBD        
                                                             
            GAME 10                                               
            FRI JUL 25       HELENA REPS 5     GAME 13                           
  BUTTE MINERS 12     11:30 AM         WINNER GAME 10       SAT JUL 26       BELGRADE BANDITS 4              
LOSER GAME 1     11:00 AM     WINNER GAME 13  
GAME 5                
THU JUL 24 BUTTE MINERS    
8:30 AM     WINNER GAME 5        
                      GAME 12                            LOSER GAME 14 (IF NEEDED)      
  LIVINGSTON BRAVES 2               FRI JUL 25       BELGRADE BANDITS 5                        
  LOSER GAME 2               5:30 PM         WINNER GAME 12                          
            BELGRADE BANDITS 13                                            
            LOSER GAME 7                                              
     
            GAME 9                                                   
  DEER LODGE       FRI JUL 25       BELGRADE BANDITS 15                                  
   WRANGLERS 11     8:30 AM         WINNER GAME 9                                    
  LOSER GAME 3                                                        
  GAME 6           DEER LODGE                                              
THU JUL 24   WRANGLERS 3        
  11:30 AM         WINNER GAME 6                                              
           
  ANACONDA A'S 8                                                      
LOSER GAME 4
                                                             
                                                             
 
   
 
  SCHEDULE & SCORES
 
     
     
 
70 80 310   25 310 10
  2014 SOUTHERN DISTRICT CLASS A TOURNAMENT SCHEDULE & SCORES 
  Hosted by the Gallatin Valley Outlaws
  July 23 - 27, 2014   Wed-Sun    
             
  WEDNESDAY JULY 23RD 
   
1 8:30 AM  DILLON CUBS 6 vs BUTTE MINERS 5
  #3 SEED   #6 SEED  
2 11:30 AM BELGRADE BANDITS 19 vs LIVINGSTON BRAVES 2  
 
#2 SEED #7 SEED
3 2:30 PM HELENA REPS 7 vs DEER LODGE WRANGLERS 6
#4 SEED   #5 SEED    
4 5:30 PM GALLATIN VALLEY OUTLAWS 18 vs ANACONDA A'S 0  
#1 SEED #8 SEED
  * Opening Ceremony will take place at 5:00 PM or immediately after Game 3 on Wednesday night  
  THURSDAY JULY 24TH
     
5 8:30 AM  BUTTE MINERS 12 vs LIVINGSTON BRAVES 2  
 
    LOSER GAME 1     LOSER GAME 2      
6 11:30 AM DEER LODGE WRANGLERS 11 vs ANACONDA A'S 8  
 
LOSER GAME 3 LOSER GAME 4
7 2:30 PM DILLON CUBS 22 vs BELGRADE BANDITS 11  
 
    WINNER GAME 1     WINNER GAME 2      
8 5:30 PM HELENA REPS 5 vs GALLATIN VALLEY OUTLAWS 9  
  WINNER GAME 3     WINNER GAME 4      
                   
  FRIDAY JULY 25TH 
                   
9 8:30 AM  DEER LODGE WRANGLERS 3 vs BELGRADE BANDITS 13  
 
    WINNER GAME 6     LOSER GAME 7      
10 11:30 AM BUTTE MINERS 4 vs HELENA REPS 6  
 
    WINNER GAME 5     LOSER GAME 8    
11 2:30 PM DILLON CUBS 1 vs GALLATIN VALLEY OUTLAWS 11  
 
  WINNER GAME 7   WINNER GAME 8    
12 5:30 PM BELGRADE BANDITS 15 vs HELENA REPS 5  
    WINNER GAME 9     WINNER GAME 10      
                   
 SATURDAY JULY 26TH
                   
13 11:00 AM  DILLON CUBS 4 vs BELGRADE BANDITS 5  


 
LOSER GAME 11   WINNER GAME 12    
14 2:00 PM  GALLATIN VALLEY OUTLAWS 10 vs BELGRADE BANDITS 4  
 
WINNER GAME 11   WINNER GAME 13    
                   
2014 SOUTH DISTRICT CONFERENCE CHAMPIONS
GALLATIN VALLEY OUTLAWS
                   
 SUNDAY JULY 27TH (IF NECESSARY) 
  Note: Game 15 will be played on Sunday if the winner's bracket team from Game 11 loses Game 14 resulting in 2 teams with only 1 loss. 
15 TBD     vs          
    LOSER GAME 14     WINNER GAME 14        
                   
 
   
 
  TOURNAMENT STATS
 
     
 
UPDATED: 7/26/14  8:00 PM  
2014 SOUTH DISTRICT TOURNAMENT TEAM STATS THRU GAME 14
Anaconda A's Belgrade Bandits Butte Miners
 
 
   
 
  TICKETS
 
     
 
 
  2014 DISTRICT TOURNAMENT TICKET PRICES
  Adult Day Pass  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $10
  Senior/Student (6-18) Day Pass  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $5
  Family All Tournament Pass  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $40
  Individual All Tournament Pass  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $20
  Senior/Student All Tournament Pass  . . . .. . . . . . . . . . . . . . . $10
  CHILDREN 5 and under FREE
  Please:  No Coolers or Dogs!!!
  Thank You!!!
 
   
 
  TOURNAMENT INFORMATION
 
     
 
 

General information about the tournament is provided below.

Concessions

Concessions will be available all days.  GVO will have a $4 meal with a ticket for the team players and coaches.

Opening Ceremonies

There will be a short opening ceremonies presentation on Wednesday at 5:00 PM.  Coaches and players need to be at the field at 4:45 PM and be ready to go out on the field at 5:00 PM in full uniforms.  The opening ceremoney will be optional for teams that play in games 1 and 2, and  mandatory for teams that play in games 3 and 4 on Wednesday.

Parking

Parking is free on a first come first serve basis.  There will be handicap parking available.

Pre-game

Home teams for the tournament will be based on conference record.  Gallatin Valley will be in the 3rd base dugout throughout the tournament. 

The home team will have the batting cage 1 hour 45 minutes before their scheduled game. The visiting team will have the cage 1 hour 15 minutes before game time.  The home team will take a 10 minute infield 25 minutes before game time and the visiting team will take a 10 minute infield 15 minutes before the scheduled game time if the field is ready for play.. 

Schedule

If games are running late, the next game will be 20 minutes after the end of the previous game. 

Trainer

Gallatin Valley will have EMT's on site for all games.

Umpires

Umpires for the 2014 South District tournament: TBD

 
Seth McCauley, UIC
Luke Almas
Josh Schad
Jonathan Schlender
Tim Vigliotti